Teraryum Bakımı

Teraryum Bakımı Nasıl Yapılır

Ev, Ofis, İş yeri gibi yaşadığımız her alanda bakabileceğimiz Teraryumlar, bakımı kolay olmasının yanında istenilen tarzda özel olarak hazırlanabildiği için çok tercih edilir. Teraryumların bakımı, sulanması ve budanması gibi işlemler her mevsim yapılabilir.

Yaz aylarında doğrudan yakıcı güneş ışığı değil, aydınlık bir ortamda tutulması gereken Teraryumlar, kış aylarında ise üşümemesi için oda sıcaklığında muhafaza edilmelidir. Teraryumların saksı ya da cam değişimi gibi ihtiyaçları bulundukları ortamın yeterli olmaması durumunda zaruri hale gelmektedir.

Teraryumlar klima ya da rüzgar akımlarından korunarak uygun muhafaza edildiği taktirde uzun dönemler boyunca yaşamını sürdürmektedir.
Teraryum Nasıl Sulanır

Teraryum Sulanması ortam sıcaklığına bağlı olarak 7 ila 10 günde bir kez yapılmaktadır. Sulama işlemi teraryum boyutuna göre çay bardağı ya da su bardağı kadar yapılır. Sukulent ile hazırlanan teraryumların sulanması ise su spreyi yardımıyla yapılmaktadır. Teraryum bakımında kilit nokta olan sulanma işlemleri yapılırken suyun toprağa gelmesi, çiçeğin yüzeylerine gelmemesi gerektiğidir.
Teraryum Nasıl Yetiştirilir

Teraryum yetiştirilmesi için dikkat edilmesi gereken hususlardan en önemlisi bu narin ve özel çiçeklerin ne çok karanlık ne de çok güneş ışığı alan yerlerde bırakılmaması, ısıtıcı ya da soğutucu özelliği olan cihazlardan uzak tutulmasıdır. Bunlara dikkat edildiği, çok fazla ya da çok az su verilmediği sürece yaşam alanınızı renklendirmeye devam edecek bu çiçeklerin aynı zamanda bulunduğu ortamdaki radyasyonu da çektiği söylenmektedir.
Teraryum Nasıl Budanır

Teraryum diğer saksı bitkileri gibi olmadığı için budanması da aynı şekilde olmamaktadır. Teraryumların budanması özel ufak makaslar yardımıyla çürüyen, susuz kalan ya da bozulan yaprak ya da çiçeklerin kesilmesi ile olmaktadır. Teraryum budanması özel dönemlerde değil, bozulma görüldüğü her an yapılmalıdır.
Teraryum Malzemeleri

Teraryum Malzemeleri özel yapı marketlerden, çiçekçilerden ya da çiçekçi malzemesi satan herhangi bir kurumdan alınabileceği gibi internet üzerinden online alışveriş sistemiyle de temin edilebilir. Renk renk her tarzda teraryum camı ya da teraryum seramiği için detaylı arama yapabilirsiniz. Armut şeklinde cam, elma şeklinde cam ya da özel tasarım camların şu an moda olduğunu bilerek bunları tercih edebilirsiniz.
Teraryum Fiyatları

Her yaşam ortamının en özel çiçeği olmaya aday Teraryumların fiyatları ya da teraryum satın almak ile ilgili detaylı bilgiye sayfamızdan ulaşabileceğiniz gibi, istediğiniz tarzda teraryumları da bizlere 0312 213 0 400 numaralı telefonumuzdan ulaşarak hazırlatabilir ve sipariş verebilirsiniz. Türkiye`nin her noktası özel ve tarz teraryumları sipariş verebilirsiniz.

Teraryum Nasıl Hazırlanır


Teraryum hazırlanırken ihtiyacımız olan malzemeler;

*Cam, seramik ya da özel tasarım teraryum alt malzemeleri

*Küçük taşlar

*Toprak(Torflu olması idealdir.)

*Süsleme malzemeleri

*Ve tabi ki Teraryum bitkileri ya da sukulentleri

Tüm malzemelerimizi tedarik ettikten sonra Cam ya da seramik tarzı özel alt malzemelerimizin zeminine küçük taşlar ile zemin hazırlamaktır. Bu zeminin üzerine isteğe bağlı olarak kömür de eklenebilir. Bu yaptıklarımız ile hem teraryum toprağının taze kalması hem de sürekli kendisini yenilemesi sağlanmaktadır.

Bu işlemlerden sonra toprağımız eklenerek teraryumun alt tarafı da tamamen hazırlanmalıdır.

Daha sonrasında ise bitkilerimiz ve süs malzemelerimiz de eklenerek yaşam ortamımızın renklendiricisi teraryum hazır olacaktır.